تسلیت در گذشت استاد دکتر یوسف شفقتی پیشکسوت مشاوره ژنتیک و از بنیانگزاران ژنتیک بالینی در کشور

ضایعه درگذشت استاد سختکوش و اندیشمند فرزانه، شادروان دکتر یوسف شفقتی، از بنیانگذاران ژنتیک بالینی و مشاوره ژنتیک در ایران، جامعه علمی و دانشگاهی ژنتیک کشور را در غمی بزرگ قرار داد. .
این رخداد اسفناک و فقدان جبران ناپذیر را به خانواده گرامی ایشان, بیماران دردمند و خانواده هایشان، جامعه ژنتیک , شاگردلن و دوستداران این استاد فقید تسلیت عرض میکنیم.
روحشان قرین رحمت و آرامش باد

وب سایت ژنتیک بالینی در نظر دارد به منظور بزرگداشت یاد این استاد بزرگ که همه دانش آموختگان ژنتیک و بیماران در سراسر کشور مدیون خدمات دلسوزانه وی هستند صفحات ویژه ای را به این منظور اختصاص دهد.

ویدئو

کرونا ویروس

لزوم نگاه هوشمندانه تر به شیوع بیماری کووید ۱۹: مصاحبه دوم با دکتر Ioannidis استاد دانشگاه استنفورد

در یک مطالعه که توسط محققان دانشگاه استنفورد در امریکا از طریق انجام تست آنتی بادی بر علیهSARS-CoV- 2 در بعد جمعیتی در شهر سانتا کلارا انجام شده تخمین شیوع نشان دهنده آن است که بین ۴۸۰۰۰ تا ۸۱۰۰۰ نفر در این به این ویروس آلوده شده اند ، این تخمین ۵۰-۸۵ برابر بیشتر از تعداد موارد تایید شده توسط آزمایش می باشد و در واقع عفونت بسیار گسترده تر از تعداد موارد تایید شده است و لذا مرگ و میر بسیار کمتر از آن که تاکنون اعلام شده می باشد و نزدیک به میزان مرگ و میر آنفولانزا خواهد بود. آنها نتیجه گرفتند که این تخمین می تواند مورد استفاده قرار گیرد تا از آن برای کالیبراسیون پیش بینی های همه گیر و مرگ و میر و سیاست‌های بازگشایی استفاده کرد. نتایج این مطالعه به صورت پرینت منتشر شده و هنوز تحت داوری مستقل قرار نگرفته است […]

آموزش عملی

یافته های postmortem در بیماران کووید-۱۹

از کانال Peak Prosperity از دقیقه ۳ تا ۲۷ مربوط به این موضوع است. سایر قسمت های ویدئو به جوانب دیگر از جمله مسایل اقتصادی می پردازد.