کشف ارتباط زمان بلوغ و رنگ مو در طول عمر و سلامتی عمومی در مردان از طریق آنالیز ژنومی

مرور مقاله: دکتر سعید رضا غفاری

زمان بلوغ بسیار متغیر است و با پیامدهای بهداشتی دراز مدت همراه است. تا به امروز ، درک کنترل ژنتیکی از زمان بلوغ عمدتاً مبتنی بر مطالعات در زنان بوده است. در اینجا ، در یک مطالعه که نتایج آن در ژورنال نیچر کامیونیکیشن منتشر شده است ارتباط چند صفت و زمان بلوغ در بعد ژنومیکی در ۲۰۵۳۵۴ مرد مورد بررسی قرار گرفت است. در این مطالعه ارتباط ژنتیکی نسبتاً قوی را در زمان بلوغ و برخی صفات دیگر مشاهده شده است. از جمله پیوند غیرمنتظره ای بین زمان بلوغ و رنگ طبیعی مو مشاهده شد که احتمالاً منعکس کننده اثرات مشترک هورمون های هیپوفیز بر بلوغ و رنگدانه ها است. زمان بلوغ زودرس مردان از نظر ژنتیکی با چندین پیامد سلامتی منفی نیز مرتبط است . تجزیه و تحلیل تصادفی مندلی نشان از ارتباط ژنتیکی بین زمان بلوغ مردان و طول عمر کوتاه تر دارد. این یافته ها روابط بین زمان بلوغ و پیامدهای سلامتی را برجسته می کند و ارزش مطالعات ژنتیکی زمان بلوغ را در هر دو جنس نشان می دهد.

منبع: نیچر کامیونیکیشن
منبع: نیچر کامیونیکیشن

منبع: نیچر کامیونیکیشن

ویدئو

کرونا ویروس

لزوم نگاه هوشمندانه تر به شیوع بیماری کووید ۱۹: مصاحبه دوم با دکتر Ioannidis استاد دانشگاه استنفورد

در یک مطالعه که توسط محققان دانشگاه استنفورد در امریکا از طریق انجام تست آنتی بادی بر علیهSARS-CoV- 2 در بعد جمعیتی در شهر سانتا کلارا انجام شده تخمین شیوع نشان دهنده آن است که بین ۴۸۰۰۰ تا ۸۱۰۰۰ نفر در این به این ویروس آلوده شده اند ، این تخمین ۵۰-۸۵ برابر بیشتر از تعداد موارد تایید شده توسط آزمایش می باشد و در واقع عفونت بسیار گسترده تر از تعداد موارد تایید شده است و لذا مرگ و میر بسیار کمتر از آن که تاکنون اعلام شده می باشد و نزدیک به میزان مرگ و میر آنفولانزا خواهد بود. آنها نتیجه گرفتند که این تخمین می تواند مورد استفاده قرار گیرد تا از آن برای کالیبراسیون پیش بینی های همه گیر و مرگ و میر و سیاست‌های بازگشایی استفاده کرد. نتایج این مطالعه به صورت پرینت منتشر شده و هنوز تحت داوری مستقل قرار نگرفته است […]

آموزش عملی

یافته های postmortem در بیماران کووید-۱۹

از کانال Peak Prosperity از دقیقه ۳ تا ۲۷ مربوط به این موضوع است. سایر قسمت های ویدئو به جوانب دیگر از جمله مسایل اقتصادی می پردازد.