مدل مولتیپلکس ژنتیک بیماری آلزایمر

ترجمه: دکتر سعید رضا غفاری

خلاصه:

ژنها نقش مهمی در بیماری آلزایمر (AD) دارند ،در نوع شروع دیر رس این بیماری وراثت پذیری ۵۸-۷۹٪ و در نوع زودرس AD وراثت پذیری بیش از ۹۰٪ است. همراهی ژنتیکی یک بستر مستحکم برای ایجاد درک ما از علت این بیماری پیچیده فراهم می کند. بیش از ۵۰ جایگاه ژنتیکی در حال حاضر در AD مطرح شده اند که این موضوع نشان می دهد که AD یک بیماری با اجزای مختلف است. بیش از ۵۰٪ از عوامل وراثت پذیری نوع در رس در AD شناسایی شده است و در نتیجه به محققان این امکان را داده است تا نمرات ریسک پلی ژنتیکی برای آلزایمر را محاسبه کنند. نمره ریسک پلی ژنتیک ریسک ابتلا به بیماری را با دقت ۹۰٪ پیش بینی می کند که ابزاری مهیج در تحقیقات فراهم آورده است. و می تواندزمینه ساز انتخاب افراد دارای نمرات پرخطر پلی ژنتیک بالا را برای آزمایش های بالینی و داروهای دقیق فراهم کند. این ابزار همچنین می تواند مدل سازی سلولی از ریسک ترکیبی را فراهم کند. در اینجا مدل Multiplex به عنوان چشم انداز جدیدی برای درک AD پیشنهاد شده است. مدل مولتیپلکس نشان دهنده ترکیبی از برخی یا تمام این اجزای مدل (ژنتیکی و محیطی) به صورت اختصاصی بافتی برای ایجاد یا حفظ آبشار بیماری است که در نهایت منجر به از دست رفتن سلولی و سیناپسی مشاهده شده در آلزایمر می شود.

متن کامل مقاله در کانال ژنتیک بالینی

ویدئو

کرونا ویروس

لزوم نگاه هوشمندانه تر به شیوع بیماری کووید ۱۹: مصاحبه دوم با دکتر Ioannidis استاد دانشگاه استنفورد

در یک مطالعه که توسط محققان دانشگاه استنفورد در امریکا از طریق انجام تست آنتی بادی بر علیهSARS-CoV- 2 در بعد جمعیتی در شهر سانتا کلارا انجام شده تخمین شیوع نشان دهنده آن است که بین ۴۸۰۰۰ تا ۸۱۰۰۰ نفر در این به این ویروس آلوده شده اند ، این تخمین ۵۰-۸۵ برابر بیشتر از تعداد موارد تایید شده توسط آزمایش می باشد و در واقع عفونت بسیار گسترده تر از تعداد موارد تایید شده است و لذا مرگ و میر بسیار کمتر از آن که تاکنون اعلام شده می باشد و نزدیک به میزان مرگ و میر آنفولانزا خواهد بود. آنها نتیجه گرفتند که این تخمین می تواند مورد استفاده قرار گیرد تا از آن برای کالیبراسیون پیش بینی های همه گیر و مرگ و میر و سیاست‌های بازگشایی استفاده کرد. نتایج این مطالعه به صورت پرینت منتشر شده و هنوز تحت داوری مستقل قرار نگرفته است […]

آموزش عملی

یافته های postmortem در بیماران کووید-۱۹

از کانال Peak Prosperity از دقیقه ۳ تا ۲۷ مربوط به این موضوع است. سایر قسمت های ویدئو به جوانب دیگر از جمله مسایل اقتصادی می پردازد.