احتمال تکرار ویتیلیگو در فرزندان و بستگان درجه یک فرد مبتلا چقدر است؟

دکتر سعید رضا غفاری

سوال:


من حدود ۶ سال است که ازدواج کرده ام حدود ۹ ماه پس از ازدواجمان شوهرم در اثر یک شوک عصبی لکه های سفیدی در بدنش ایجاد شد که پس از مراجعه به دکترهای زیاد تشخیص ویتیلیگو داده شد. الان میخواستم بدونم ایا اگر ما بچه دار شویم این بیماری به او هم منتقل میشود؟ ایا داروهایی که همسرم مصرف میکنند روی جنین اثر دارد؟

سوال:

خانمی ۳۳ساله هستم از ۹سالگی مبتلا به ویتیگوی شدم تا سن ۲۰ سالگی که همه ی لکهای سفید یکپارچه شدند و به هم وصل شدندو پوستم کلا سفید شد الان خدارو شکر هیچ لکی ندارم و پوستم صاف و یکدست و شفاف است.چهار هفته است که متوجه بارداریم شدم خیلی نگرانم که این بیماری از من به بچه ام منتقل بشه؟آیا ممکنه منتقل بشه؟؟؟چطوری متوجه بشم بعد بتونم ازش جلوگیری کنم؟

پاسخ:

احتمال ابتلا به ویتیلیگو یک در صد است یعنی در واقع این بیماری شایع است. در مقایسه با دیابت نوع جوانان ۵ برابر و در مقایسه با بیماری ام اس ده برابر است. در صورتی که یک نفر مبتلا به ویتیلیگوباشد احتمال اینکه بستگان درجه یک وی مبتلا شوند ۵ برابر می شود یعنی از یک در صد یه ۵ در صد می رسد. با این وجود همچنان با احتمال بسیار زیاد بستگان درجه یک وی مبتلا نمی شوند. علاوه بر عوامل ژنتیکی عوامل محیطی نیز در ایجاد این بیماری نقش دارند. به همین دلیل است که حتی در دوقلوهای همسان نیز زمانی که یکی از آنها به این بیماری مبتلا می شود قل دیگر تنها در ۲۳% موارد مبتلا می شود.

ویدئو

کرونا ویروس

لزوم نگاه هوشمندانه تر به شیوع بیماری کووید ۱۹: مصاحبه دوم با دکتر Ioannidis استاد دانشگاه استنفورد

در یک مطالعه که توسط محققان دانشگاه استنفورد در امریکا از طریق انجام تست آنتی بادی بر علیهSARS-CoV- 2 در بعد جمعیتی در شهر سانتا کلارا انجام شده تخمین شیوع نشان دهنده آن است که بین ۴۸۰۰۰ تا ۸۱۰۰۰ نفر در این به این ویروس آلوده شده اند ، این تخمین ۵۰-۸۵ برابر بیشتر از تعداد موارد تایید شده توسط آزمایش می باشد و در واقع عفونت بسیار گسترده تر از تعداد موارد تایید شده است و لذا مرگ و میر بسیار کمتر از آن که تاکنون اعلام شده می باشد و نزدیک به میزان مرگ و میر آنفولانزا خواهد بود. آنها نتیجه گرفتند که این تخمین می تواند مورد استفاده قرار گیرد تا از آن برای کالیبراسیون پیش بینی های همه گیر و مرگ و میر و سیاست‌های بازگشایی استفاده کرد. نتایج این مطالعه به صورت پرینت منتشر شده و هنوز تحت داوری مستقل قرار نگرفته است […]

آموزش عملی

یافته های postmortem در بیماران کووید-۱۹

از کانال Peak Prosperity از دقیقه ۳ تا ۲۷ مربوط به این موضوع است. سایر قسمت های ویدئو به جوانب دیگر از جمله مسایل اقتصادی می پردازد.

آموزش بیماران و خانواده ها

نحوه صحیح پوشیدن ماسک

منبع: نیویورک تایمز به تدریج پوشیدن ماسک در مجامع و اماکن عمومی معمول تر می شود. با این حال بسیاری نحوه صحیح پوشیدن ماسک را رعایت نمی کنند. این احتمال نیز وجود دارد که برخی […]