احتمال تکرار ویتیلیگو در فرزندان و بستگان درجه یک فرد مبتلا چقدر است؟

دکتر سعید رضا غفاری

سوال:


من حدود ۶ سال است که ازدواج کرده ام حدود ۹ ماه پس از ازدواجمان شوهرم در اثر یک شوک عصبی لکه های سفیدی در بدنش ایجاد شد که پس از مراجعه به دکترهای زیاد تشخیص ویتیلیگو داده شد. الان میخواستم بدونم ایا اگر ما بچه دار شویم این بیماری به او هم منتقل میشود؟ ایا داروهایی که همسرم مصرف میکنند روی جنین اثر دارد؟

سوال:

خانمی ۳۳ساله هستم از ۹سالگی مبتلا به ویتیگوی شدم تا سن ۲۰ سالگی که همه ی لکهای سفید یکپارچه شدند و به هم وصل شدندو پوستم کلا سفید شد الان خدارو شکر هیچ لکی ندارم و پوستم صاف و یکدست و شفاف است.چهار هفته است که متوجه بارداریم شدم خیلی نگرانم که این بیماری از من به بچه ام منتقل بشه؟آیا ممکنه منتقل بشه؟؟؟چطوری متوجه بشم بعد بتونم ازش جلوگیری کنم؟

پاسخ:

احتمال ابتلا به ویتیلیگو یک در صد است یعنی در واقع این بیماری شایع است. در مقایسه با دیابت نوع جوانان ۵ برابر و در مقایسه با بیماری ام اس ده برابر است. در صورتی که یک نفر مبتلا به ویتیلیگوباشد احتمال اینکه بستگان درجه یک وی مبتلا شوند ۵ برابر می شود یعنی از یک در صد یه ۵ در صد می رسد. با این وجود همچنان با احتمال بسیار زیاد بستگان درجه یک وی مبتلا نمی شوند. علاوه بر عوامل ژنتیکی عوامل محیطی نیز در ایجاد این بیماری نقش دارند. به همین دلیل است که حتی در دوقلوهای همسان نیز زمانی که یکی از آنها به این بیماری مبتلا می شود قل دیگر تنها در ۲۳% موارد مبتلا می شود.